Znamená „pouze ruční praní“ opravdu „ruční praní“?

Některé oděvy vyžadují trochu více péče – ale je to jednodušší, než si myslíte!

Všichni máme oblečení, na jehož štítku jsou tato tři zlověstná slova: „Pouze ruční praní“ nebo jen symbol vaničky s ručičkou. Díky modernímu komfortu praček je ruční praní u mnoha typů oděvů zbytečné. Přesto je u některých tkanin zvláštní péče neoddiskutovatelná. U těchto výrobků znamená ruční praní přesně to, co je na něm napsáno.

Proč? Protože vintage, ručně pletené nebo jemné tkaniny, jako je vlna, hedvábí nebo krajka, stejně jako ozdobné detaily, jako jsou barvy, korálky nebo flitry, mohou být poškozeny příliš horkou vodou nebo příliš namáhavým cyklem odstřeďování. I když vás možná láká sáhnout po nastavení „jemné“ na pračce, riziko sražení, zacuchání nebo jiného poškození oděvů, které perete pouze v ruce, je příliš velké.

Ale je tu dobrá zpráva – ručního praní jemných věcí se nemusíte bát! Stačí se řídit těmito jednoduchými pokyny a vaše oblíbené jemné prádlo bude i nadále vypadat co nejlépe:

 1. Použijte čisté, prázdné umyvadlo.
 2. Naplňte je teplou vodou – ani příliš horkou, ani příliš studenou, maximálně 40 °C.
 3. Zvolte prací prostředek určený speciálně pro ruční praní. Tyto prací prostředky jsou jemnější než univerzální prostředky a jsou účinné při nižších teplotách.
 4. Vložte oblečení do pračky a ujistěte se, že je celá tkanina zcela nasáklá mýdlovou vodou.
 5. Nechte je asi 30 minut odstát a poté je jemně promíchejte ve vodě, přičemž dbejte na to, abyste žádnou část nekroutili, protože by se látka mohla roztáhnout.
 6. Není nutné nechávat oblečení namočené příliš dlouho, 30 minut by mělo stačit.
 7. Oblečení důkladně vymáchejte a ujistěte se, že z něj zmizely veškeré stopy pracího prostředku. Také máchání provádějte opatrně, abyste nenarušili strukturu materiálu.
 8. Jemně vymačkejte přebytečnou vodu shora dolů a vyhněte se kroucení. Oblečení můžete krátce zabalit do froté ručníku, aby se část vlhkosti vstřebala.
 9. Nikdy nedávejte do sušičky věci, které jsou určeny k ručnímu praní protože by je teplo a mechanické namáhání pravděpodobně poškodilo. Místo toho je pověste, nebo rozložte aby volně uschly.

  To je vše! Vaše choulostivé oděvy budou v mžiku opět připraveny k nošení. Jejich praní vám možná zabralo pár minut navíc, ale někdy prostě nelze nahradit vlastní ruce.

  Další tipy, jak pečovat o své oblíbené oblečení, naleznete v sekci o speciálních látkách na www.clevercare.info.