Žehlení

Žehlení

Symbol žehličky informuje o vhodných podmínkách žehlení textilního výrobku. Žehlení je proces, při kterém dochází k vyrovnání povrchu textilního výrobku za pomocí tepla, tlaku a v některých případech i vlhka. Tečky uvnitř symbolu žehličky určují rozsahy teplot pro žehlení. Na žehličkách, které se běžně používají, jsou v některých případech přiřazena k teplotním rozsahům i konkrétní vlákna. Textilní výrobky by měly být žehleny přesně podle uvedených podmínek na etiketě. Pokud budou výrobky žehleny na vyšší teplotu, může dojít k jejich nevratnému poškození.

Některé výrobky – například ty, které se perou velmi šetrným postupem – není třeba žehlit. Žehlení je možné předejít také pečlivým pověšením výrobku hned po odstředění a také jejich vhodným vytvarováním.

Praní v horké vodě

Žehlení při maximální teplotě

Žehlit při maximální teplotě žehlicí plochy 200 °C, což odpovídá nastavení na bavlna/len.

Žehlete nejlépe, když je výrobek vlhký. Pokud je to nutné, výrobek zvlhčete. Lesklé a na tlak citlivé výrobky by měly být žehleny přes pomocnou látku nebo po rubu.
Můžete použít žehlení s napařováním.

Žehlení při mírné teplotě

Žehlení při mírné teplotě

Žehlit při maximální teplotě žehlicí plochy 150 °C, což odpovídá nastavení na vlna/hedvábí/polyester/viskóza.

Žehlete pod mírně zvlhčenou pomocnou látkou. Může se používat žehlení s napařováním. Vyhněte se velkému tlaku. Nedeformujte.

Žehlení při nízké teplotě

Žehlení při nízké teplotě

Žehlete při maximální teplotě žehlicí plochy 110 °C, což odpovídá nastavení na akryl, polyamid, acetát.
Lesklé a na tlak citlivé výrobky by měly být žehleny přes pomocnou látku nebo po rubu. Dbejte zvýšené opatrnosti při žehlení s napařováním (zpravidla žehlete bez napařování). Nedeformujte.

Výrobek se nesmí se žehlit

Výrobek se nesmí se žehlit

V případě žehlení výrobku je možné očekávat nenávratné poškození výrobku.

Uvedené symboly jsou chráněné ochrannou známkou u Úřadu pro průmyslové vlastnictví ČR pod čísly 849 319 a 849 320. Jejich použití na textilních výrobcích bez oprávněné licence je porušením autorského práva.