Symboly

Nevíte si rady se symboly?

Nevadí! Připravili jsme pro Vás pomocníka, který Vás navede na správný postup ošetřování textilu. 

Každý textilní výrobek by měl obsahovat malý štítek s instrukcemi k doporučované péči. Naleznete tam zpravidla pět symbolů, které upřesňují podmínky jednotlivých kroků péče o textil. Neznáte význam? Nevadí, zkuste zadat tyto symboly do okének (kliknutím na malou šipku vedle symbolu) níže a hned budete vědět, jak na to. 

Dejte ale pozor, abyste nepřehlédli u některých symbolů podtržení, to je důležité zejména u jemných textilií nebo výrobků s aplikacemi. 

Hodně štěstí při péči o Váš textil!

Vyberte symbol

Praní

Vyberte symbol na štítku

Praní

Perte normálním postupem na maximální teplotu prací lázně 95°C

Praní

Perte normálním postupem na maximální teplotu prací lázně 70°C

Praní

Perte mírným postupem (snižte množství prádla v bubnu na maximálně dvě třetiny, vyhněte se odstřeďování, nebo snižte otáčky u odstřeďování na maximálně 800 otáček a po kratší dobu). Teplota prací lázně nesmí překročit 60°C

Praní

Perte normálním postupem na maximální teplotu prací lázně 60°C

Praní

Perte mírným postupem (snižte množství prádla v bubnu na maximálně dvě třetiny, vyhněte se odstřeďování, nebo snižte otáčky u odstřeďování na maximálně 800 otáček a po kratší dobu). Teplota prací lázně nesmí překročit 50°C

Praní

Perte normálním postupem na maximální teplotu prací lázně 50°C

Praní

Perte velmi mírným postupem (snižte množství prádla v bubnu na maximálně třetinu, snižte mechanické namáhání prádla a omezte odstřeďování. Vhodným programem pro péči může být cyklus pro ruční praní). Teplota prací lázně nesmí překročit 40°C

Praní

Perte mírným postupem (snižte množství prádla v bubnu na maximálně dvě třetiny, vyhněte se odstřeďování, nebo snižte otáčky u odstřeďování na maximálně 800 otáček a po kratší dobu). Teplota prací lázně nesmí překročit 40°C

Praní

Perte normálním postupem na maximální teplotu prací lázně 40°C

Praní

Perte velmi mírným postupem (snižte množství prádla v bubnu na maximálně třetinu, snižte mechanické namáhání prádla a omezte odstřeďování. Vhodným programem pro péči může být cyklus pro ruční praní). Teplota prací lázně nesmí překročit 30°C

Praní

Perte mírným postupem (snižte množství prádla v bubnu na maximálně dvě třetiny, vyhněte se odstřeďování, nebo snižte otáčky u odstřeďování na maximálně 800 otáček a po kratší dobu). Teplota prací lázně nesmí překročit 30°C

Praní

Perte normálním postupem na maximální teplotu prací lázně 30°C

Praní

Perte v ruce při maximální teplotě 40°C. Při praní v ruce nejprve důkladně rozpusťte prací prostředek (použijte prostředek na jemné prádlo) ve větším množství vody. Textilii nechte volně plout v roztoku a opatrně s ní pohybujte z jedné strany na druhou. Textilie netřete, netahejte a neždímejte. Pro odstranění přebytečné vody výrobek stlačte. Vymáchejte, můžete použít vhodnou aviváž.

Praní

Výrobek nikdy neperte. Praním ve vodním roztoku můžete výrobek trvale znehodnotit.

Bělení

Výrobek můžete bělit jakýmikoliv bělicími prostředky.

Bělení

Výrobek můžete bělit pouze oxidačními nebo nechlorovými bělidly.

Bělení

Výrobek se nesmí bělit. Pro péči o tento výrobek používejte prací prostředky, které neobsahují žádná bělicí činidla.

Sušení

Vyberte symbol na štítku

Sušení

Výrobek můžete sušit v bubnové sušičce při běžném naplnění bubnu a s teplotou do 80°C.

Sušení

Výrobek můžete sušit v bubnové sušičce, ale se sníženou s teplotou do 60°C a po kratší dobu.

Sušení

Výrobek se nesmí sušit v bubnové sušičce.

Sušení

Výrobek můžete sušit běžným způsobem - zavěšením. Prádlo upevněte na šňůru nejvhodnější stranou - halenky, trička, tílka spodním okrajem, sukně a kalhoty za pasový límec.

Sušení

Výrobek sušte v závěsu odkapáním. Prádlo upevněte na šňůru nejvhodnější stranou - halenky, trička, tílka spodním okrajem, sukně a kalhoty za pasový límec. Pro tvarově nestálé výrobky je lepší použít oděvní ramínko (vždy pouze plastové).

Sušení

Výrobek sušte v rozprostřeném stavu. Výrobek rozložte a urovnejte například na ručník, který je umístěný na sušáku.

Sušení

Výrobek sušte v rozprostřeném stavu. Výrobek rozložte na plochu, například na sušák, ze kterého může volně odkapávat přebytečná voda. Sušák je vhodné umístit tak, aby odkapávající voda nezpůsobila další škody (například do koupelny, nebo do vany).

Sušení

Výrobek sušte zavěšením ve stínu. Sluníčko by mohlo poškodit barvu výrobku, proto dbejte, aby na něj nesvítilo v žádnou denní dobu. Prádlo upevněte na šňůru nejvhodnější stranou - halenky, trička, tílka spodním okrajem, sukně a kalhoty za pasový límec.

Sušení

Výrobek sušte v závěsu s odkapáním ve stínu. Sluníčko by mohlo poškodit barvu výrobku, proto dbejte, aby na něj nesvítilo v žádnou denní dobu. Odstřeďování by pak mohlo poškodit povrch výrobku. Prádlo upevněte na šňůru nejvhodnější stranou - halenky, trička, tílka spodním okrajem, sukně a kalhoty za pasový límec. Pro tvarově nestálé výrobky je lepší použít oděvní ramínko (vždy pouze plastové).

Sušení

Výrobek sušte v rozprostřeném stavu ve stínu. Sluníčko by mohlo poškodit barvu výrobku, proto dbejte, aby na něj nesvítilo v žádnou denní dobu. Výrobek rozložte a urovnejte například na ručník, který je umístěný na sušáku.

Sušení

Výrobek sušte v rozprostřeném stavu ve stínu. Sluníčko by mohlo poškodit barvu výrobku, proto dbejte, aby na něj nesvítilo v žádnou denní dobu. Výrobek rozložte na plochu, například na sušák, ze kterého může volně odkapávat přebytečná voda. Sušák je vhodné umístit tak, aby odkapávající voda nezpůsobila další škody (například do koupelny, nebo do vany).

Žehlení

Vyberte symbol na štítku

Žehlení

Výrobek můžete žehlit při maximální teplotě žehlicí plochy 200 °C. Žehlete, když je výrobek vlhký - půjde to snadněji a budete mít lepší výsledky. Výrobek můžete navlhčit třeba rozprašovačem. Lesklé a na tlak citlivé výrobky žehlete raději po rubu nebo přes pomocnou látku (kapesník, plena...). Můžete žehlit s napařováním.

Žehlení

Výrobek můžete žehlit při maximální teplotě žehlicí plochy 150°C. Žehlete přes mírně navlhčenou pomocnou látku (kapesník, plena....). Můžete žehlit s napařováním, ale vyhněte se velkému tlaku a deformování textilie.

Žehlení

Výrobek žehlete při maximální teplotě žehlicí plochy 110°C. Lesklé a citlivé výrobky by měly být žehleny buď po rubu nebo přes pomocnou látku (kapesník, plena...). Buďte opatrní při žehlení s napařováním, nedeformujte a netlačte.

Žehlení

Výrobek se nesmí žehlit, v případě žehlení můžete způsobit nevratné poškození.

Profesionální péče

Vyberte symbol na štítku

Profesionální péče

Velmi jemný postup profesionální péče. Výrobek může být čištěný perchloretylenem se striktním sníženým množstvím vody v rozpouštědle, se sníženým mechanickým namáháním a za snížené teploty sušení.

Profesionální péče

Mírný postup profesionální péče. Výrobek může být čištěný perchloretylenem se striktním omezením množství vody v rozpouštědle a/nebo mechanického namáhání a/nebo teploty sušení. Mohou být použity standardní odstraňovače skvrn na bázi rozpouštědla s určitými omezeními. Doporučuje se vyzkoušet předem na skryté části výrobku.

Profesionální péče

Běžný postup profesionální péče bez omezení. Mohou být použity standardní odstraňovače skvrn na bázi rozpouštědla s určitými omezeními. Doporučuje se vyzkoušet předem na skryté části výrobku.

Profesionální péče

Mírný postup profesionální péče. Výrobek může být čištěný uhlovodíkovými rozpouštědly. Mírný postup čištění se striktním omezením množství vody v rozpouštědle a/nebo mechanického namáhání a/nebo teploty sušení. Neměly být použity standardní odstraňovače skvrn na bázi rozpouštědla.

Profesionální péče

Mírný postup profesionální péče. Výrobek může být čištěný uhlovodíkovými rozpouštědly. Normální postup čištění bez omezení. Neměly by být použity standardní odstraňovače skvrn na bázi rozpouštědla.

Profesionální péče

Jemný postup profesionálního čištění za mokra. Doporučuje se velmi snížené mechanické působení.

Profesionální péče

Mírný postup profesionálního čištění za mokra. Doporučuje se snížené mechanické působení.

Profesionální péče

Profesionální čištění za mokra je možné bez omezení.

Profesionální péče

Výrobek se nesmí chemicky čistit za mokra.

Profesionální péče

Výrobek se nesmí profesionálně ošetřovat. Nepoužívejte odstraňovače skvrn, které obsahují rozpouštědla.

Chcete vědět více? Podívejte se do sekce Tipy a triky, kde najdete praxí ověřené postupy.