Praní

Praní

Symbol vaničky informuje, zda je možné textilní výrobek prát,
a to jak v pračce, nebo ručně. Praní je postup údržby textilního výrobku, který probíhá ve vodním prostředí za použití pracích prostředků – detergentů. Na účinnosti praní se podílí několik faktorů – mechanický (pohyb prádla při praní), chemický (použitý prací prostředek), teplota prací lázně a délka pracího procesu. Symbol na etiketě definuje vhodný postup praní.

Čísla uvnitř vaničky označují maximální teplotu praní ve stupních Celsia, která nesmí být překročena. Praní při nižší teplotě je možné.

Podtržení pod symbolem znamená mírnější postup ošetřování, například snížení množství prádla v bubnu, nebo zvýšení objemu prací lázně, nebo snížení počtu otáček při odstřeďování či kombinace těchto opatření.

Praní v horké vodě

Praní v horké vodě

Materiály např. z bavlny nebo lnu, bílé, barevné nebo s potiskem, vhodné pro vyvařování. Před praním ošetřete zaschlé skvrny. Naplňte celý buben pračky.

Praní barevného prádla

Praní barevného prádla

Barevné textilie, které nemohou být prány v horké vodě, např. vyrobené z bavlny, modalu, polyesteru a směsových materiálů.

Prádlo s mírnějším postupem ošetřování

Prádlo s “mírnějším postupem ošetřování”

Snižte množství prádla. Buben nesmí být zaplněn z více než dvou třetin. Vyhněte se odstřeďování nebo odstřeďujte po krátkou dobu, abyste minimalizovali riziko mačkání.

Praní barevného prádla

Praní barevného prádla

Cyklus praní, např. pro textilie tmavých barev vyrobených z bavlny, polyesteru, směsových materiálů, atd.

Prádlo s velmi mírným postupem ošetřování

Prádlo s “mírnějším postupem ošetřování”

Jemné prádlo, např. vyrobené z modalu, viskózy, syntetických vláken (akryl, polyester a polyamid). Snižte množství prádla v bubnu pračky.

Prádlo s velmi mírným postupem ošetřování

Prádlo s „velmi mírným postupem ošetřování”

Pro druhy textilií, např. vlnu s možností praní v pračce, nebo jemné materiály jako např. hedvábí. Tento cyklus praní zajišťuje velmi snížené mechanické namáhání. Značně snižte množství prádla. Buben by neměl být naplněn více jak z jedné třetiny.

Praní barevného prádla

Praní barevného prádla

Cyklus praní, např. pro tmavé barevné výrobky z bavlny, polyesteru, směsových materiálů apod.

Prádlo s mírnějším postupem ošetřování

Prádlo s „mírnějším postupem ošetřování“

Výrobky např. z modalu, viskózy, akrylu, polyesteru a polyamidu. Snižte množství prádla. Vyhněte se odstřeďování nebo odstřeďujte po krátkou dobu, abyste minimalizovali riziko mačkání.

Prádlo s velmi mírným postupem ošetřování

Prádlo s „velmi mírným postupem ošetřování“

Výrobky vyrobené např. z vlny, kterou je možné prát v pračce. Tento cyklus praní zajišťuje velmi snížené mechanické namáhání. Značně snižte množství prádla.

Praní v ruce při teplotě 40 °C

Praní v ruce při teplotě 40 °C

Určeno pro velmi jemné textilie. Nejdříve rozpusťte prací prostředek na jemné prádlo ve velkém množství vody. Textilii nechte volně plout v roztoku a opatrně s ní pohybujte z jedné strany na druhou. Textilie netřete, netahejte a neždímejte. Poté textilii důkladně vymáchejte, stlačte textilii k odstranění nadbytečné vody a opět vytvarujte do původního tvaru. Barevné a citlivé materiály ošetřujte rychle a nenechejte je ležet v mokrém stavu.

Výrobci praček nabízejí speciální program simulující ruční praní, které odpovídá praní v ruce, např. pro vlněné materiály označené s možností prát v pračce.

Výrobek se nesmí prát.

Výrobek se nesmí prát.

Výrobky takto označené se nesmí prát v domácích podmínkách.

Uvedené symboly jsou chráněné ochrannou známkou u Úřadu pro průmyslové vlastnictví ČR pod čísly 849 319 a 849 320. Jejich použití na textilních výrobcích bez oprávněné licence je porušením autorského práva.