3 tipy jak si užít vlněné oblečení opravdu dlouho

Je to nezvratný fakt, že se nám vlna vrací po několika desetiletích opět na scénu. Po období omámení syntetickými materiály se výrobci, ale hlavně spotřebitelé navracejí k tomuto skvělému přírodnímu materiálu. Pojďme si v následujících řádcích říct tři tipy jak si ji užít a jakou péči jí věnovat, aby nám dlouho sloužila.

Vlna je čistě přírodní vlákno. Jedná se o srst ze zvířat, nejčastěji z ovcí, ale můžete se setkat také s vlnou velbloudí, kašmírskou a mohérovou, které jsou z koz, nebo angorou a ta je z králíka. Všechny tyto poslední jmenované materiály jsou exkluzivní, velmi příjemné, ale také hodně drahé. Proto se málokdy používají samostatně, takže je nejčastěji naleznete ve směsích s jinými vlákny. Vlněná vlákna se používají na výrobu plášťů, sak, kalhot, ale i funkčních triček, čepic, šál i dalších doplňků. Vlnu najdete i v kobercích a dekoračních látkách.  

Vlna je prostě skvělý a velmi univerzální materiál, který může sloužit dlouhá léta, pokud ho nesežerou moli, případně ho neprodřeme nebo špatně vypereme.

Tip 1. 

Chraňte svůj šatník před moly.

Už naše babičky se mola obávaly, a platí to dodnes. Tato malá můrka ve stádiu housenky vykouše cestičky ve vašem vlněném oblečení a tím je zcela zničí. Bojovat proti němu lze například levandulí, kterou když usušíte, naplníte do malých sáčků a umístíte na různá místa v šatníku, nejen provoníte, ale také odpudíte moly. Pokud nemáte možnost si vyrobit levandulové sáčky, tak můžete využít řešení ve formě chemických přípravků. Ty zakoupíte v drogeriích.

Tip 2.

Vlněné oblečení střídejte

Vlna má přirozenou vlastnost plstit se. To znamená, že drobné šupinky se do sebe zaháknou a vytvoří plst nebo žmolek. Abyste tomu předešli, tak je vhodné vlněné oblečení střídat. Také se doporučuje po jeho nošení výrobek nechat zregenerovat pověšením třeba na ramínko nebo přes židli. Tím si zajistíte dlouhodobou užitnost vlněných výrobků.

Tip 3. 

Věnujte vlně péči a čas

Vlnu perte opravdu ve chvíli, kdy už to je potřebné. To znamená, že je výrobek špinavý, nebo propocený. Pokud není ani jedno, stačí ho zregenerovat vyvětráním a to tak, že to pověsíte na ramínko a necháte do druhého dne vyvětrat. Případně ho alespoň na noc přehodíte přes židli. Pokud ale opravdu špinavý je, zaslouží si jemnou péči. 

Vždy dodržujte postup, který Vám doporučuje výrobce na cedulce. Výrobky, které se mají ošetřovat v čistírně nikdy neperte doma. Běžným procesem byste je znehodnotili. Pokud je povolené praní, tak je pro vlnu nejlepší ruční, ale je pochopitelné, že v dnešní uspěchané době na to nemá každý čas. Proto můžete zvolit i praní vlny v pračce. Tento režim je nastavený tak, aby se výrobek vypral s menším mechanickým zatížením a nestalo se Vám že se zaplstí. 

Tyhle tři tipy Vám přinesou radost z dlouhotrvajícího užívání si vlněných výrobků. Tím, že se o ně budete dobře starat a vydrží Vám několik sezón, snížíte také množství textilního odpadu a zapojíte se do trendu udržitelnosti. Takže k tomu všemu budete mít i dobrý pocit 😉